Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідь на актуальні запитанняредакції газети «Верховина»
(інтерв'ю з членом ради суддів України, суддею Міжгірського районного суду Закарпатської області Кривка В.П. з нагоди Дня Юриста)
Ред.: У червні 2014 року на з'їзді суддів України Вас обрано у вищий орган суддівського самоврядування раду суддів України? Яка роль цього органу і як пощастило з членством?
Кривка В.П.: На виконання вимог закону “Про відновлення довіри до судової влади”, було скликано ХІІ позачерговий з'їзд суддів України, головною метою якого було формування нового складу Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, ради суддів України”. Збори суддів Міжгірського райсуду висунули мою кандидатуру в делегати цього з'їзду”, конференція суддів загальних судів України на альтернативній основі обрала делегатів на з'їзд від місцевих загальних судів кожної області. Зокрема від Закарпаття 5 делегатів, у тому числі й мою кандидатуру. До речі, вибори цих делегатів відбулись на конференції серед альтернативних кандидатур. Наскільки мені відомо від загальних місцевих судів було висунуто 11 кандидатів.
Під час обрання членів Ради суддів України , склад якої визначений законом у кількості 40 членів, делегація від Закарпаття висунула мою кандидатуру, яка була підтримана більшістю делегатів з'їзду. До речі, Закарпатські суди, в тому числі окружний адміністративний, місцевий, господарський апеляційний суд і всі 13 загальних судів області представлені в раді суддів однією кандидатурою. Натомість деякі регіони мають трьох представників від судів усіх юрисдикцій.
Ред. Що напрацьовано новим складом Ради суддів України?
Кривка В.П. : Рада суддів України запрацьовала активно, зважаючи на вимоги часу і запити суспільства до судової гілки влади. Адже в період між з'їздом суддів цей орган є головним органом суддівського самоврядування в України. Рада суддів доволі успішно провела 2-й етап ХІІ позачергового з'їзду суддів, напрацювала відповідні регламенти і положення, затверджені з'їздом. Завдяки цьому, від суддівства обрано представників у Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію, тобто важливі органи, які формуватимуть кадровий склад суддів, будуть здійснювати дисциплінарні провадження стосовно суддів усіх рівнів. Від цих органів залежатиме рівень авторитету суду в суспільстві. Адже вимоги до суддів у сучасному громадському суспільстві постійно зростають, Рада суддів України також ухвалила важливі рішення щодо роботи суддів в зоні АТО, захисту суддів від незаконних посягань на незалежність, створила прес-центр судової влади, закликаючи суддів до комунікацій із суспільством.
Ред.: Чи стосуватиметься люстрація суддів і Вас особисто?
Кривка В.П. : Законом “Про очищення влади”, прийнятий 16.09.2014 р. Верховною Радою, який Президент України пообіцяв підписати, незважаючи на його недоліки та недосконалість акцентуючи на запит суспільства в сучасний період, звичайно ж торкається суддів. Зокрема, за змістом цього законопроекту мають залишити посади судді, які ухвалювали рішення в період груденя 2013 року по лютий 2014 року стосовно протестувальників Євромайданівців, тобто застосовували адміністративні й кримінальні арешти, забороняли мітинги, громадські протести , виносили судові рішення стосовно протестувальників про притягнення їх до кримінальної відповідальності, а також судді, які виносили рішення в справах, що були предметом розгляду Європейським судом, який встановив порушення прав людини.
За вказаним законом усі професійні судді мають пройти перевірку на достовірність відомостей, зазначених ними в деклараціях про доходи.
Отже, всі судді нашого суду пройдуть таку перевірку після набрання цим законом чинності.
Зауважу, що перший етап відновлення довіри до суду новим законодавством я особисто пройшов. Зокрема, після набрання чинності законом “Про відновлення довіри до судової влади” я відмовився висувати свою кандидатуру повторно на голову суду, зважаючи на те, що обіймав цю посаду більше 13 років поспіль. За цим законом адміністративні посади в судах усіх рівнів (тобто голови судів і їх заступники) обираються суддями, таємним голосування на альтернативній основі терміном на 1 рік. Ця новела в законі позитивно сприйнята переважною більшістю суддів.
Ред.: Що необхідно змінити чи здійснити для реформування судової влади?
Кривка В.П. : По суті, судова влада реформується з часу проголошення незалежності України. Однак зміни в судовій системі здійснюються повільно, залежать від волі політиків без системного підходу. При цьому інші гілки влади не зважають на пропозиції суддів. Судова практика підтверджує, що це негативно впливає на захист прав та інтересів громадян та осіб, що звертаються до суду. Для здійснення ефективної реформи необхідні на маю думку, зміни в Конституцію України, а після прийняття одночасно зміни в закон “Про судоустрій і статус суддів” та процесуальні закони.
Ред.: 08 жовтня відмітили День юриста. Що побажаєте представника цього древнього фаху ?
Кривка В.П.: В Україні бажаючих здобути юридичну освіту не меншає. Юридичні факультети є найпопулярнішими в абітурієнтів щорічно. Адже юридичні знання, особливо здобуті в академічних вузах, формують світогляд людини, розуміння суспільних професій державного устрою, правової системи не тільки України, але й інших країн. Здається, саме тому молодь бажає опанувати цей фах. Попит на досвідчених кваліфікованих юристів в органах законодавчої і виконавчої влади, правоохоронних органах, судовій владі, органах місцевого самоврядування, бізнесу всіх рівнів не зменшується. Не дивно, що на Міжгірщині вже є династії успішних юристів ( родини Кривків, Цімботів, Гримутів). В середині 80-х років минулого століття в районі від сили можна було нарахувати 5 виходців з Міжгірщини, що здобули престижний фах юриста. Сьогодні кілька десятків міжгірчан мають спеціальність юриста і стільки ж здобувають юридичну освіту. Маємо кандидата юридичних наук Піфко О.О. (викладача УЖНУ), заслуженого юриста України (Гримут В.Й.). Свого часу представник Верховини очолював Центральну виборчу комісію України (Рябець М.М.), який до речі напередодні дня юриста відсвяткував 55 річний ювілей з дня народження.
Отже, користуючись нагодою вітаю всіх практикуючих юристів Міжгірщини з Днем Юриста. Бажаю всім міцного здоров'я, виваженості, успіхів в нелегкій праці!.