Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
газета «Верховина» від 25.10.2012 року № 76
ПРО ІСТОРІЮ СУДОЧИНСТВА
на МІЖГІРЩИНІ
Апеляційним судом Закарпатської області з нагоди 20-ти річного ювілею з дня прийняття закону України “Про статус суддів” започатковано укладення книги про історію судочинства на території Закарпаття.
Прикметно, що укладачем книги буде наш земляк, письменник Андрій Дурунда (на даний час прес-секретар апеляційного суду Закарпатської області). З цього приводу Міжгірський районний суд відшуковує і збирає відповідні відомості щодо діяльності суду на території нашого району, опрацьовує архівні матеріали, здобуває відомості про суддів, які свого часу здійснювали судочинство. В районній газеті вже публіковувалась інформація про це (див. в газеті “Верховина” за № 93 від 15 грудня 2007 року “Професійне свято зустрічаємо напруженою працею”).
До радянської влади на Міжгірщині (до жовтня 1944 р.), за часів урядів Чехії і Угорщини, “свого суду” не було. На той час громадян Волівської округи обслуговував Мараморошський суд у Хусті.
Не дивно, що і в той час до суду відносились з повагою. Його рішення зберігали як цінний і важливий документ, який надавав певні права, а також спонукав до обов'язків.
Цікаво, що рішення вищезгаданого суду, як доказ, було подано в сучасну справу адміністративного судочинства в спорі з однією з сільських рад. Зважаючи на те, що рішення в цій справі, винесено нещодавно (2012 р.) не набрало законної сили, найменування сторін не називаємо. Однак неабиякий історичний інтерес викликає зміст рішення Мараморошського суду, датоване в період окупації Закарпаття фашистською Угорщиною (1938 — 1944 р.р.). За цим рішенням було конфісковано в користь держави маєток (житловий будинок), який належав громадянину єврейської національності, що знаходився в с.Лопушне (на той час с.Майдан). Натомість управителем конфіскованого будинку суд призначив сусіда по помешканню гр. Ж. без права виникнення права власності на це майно. Рішення виносилось, звичайно, угорською мовою. Однак вже тоді діючим законодавством було забезпечено переклад рішення на русинську мову з нотаріальним посвідченням перекладу.
В архіві є також наявні касаційні скарги періоду радянської влади, складені чеською мовою, хоча судові рішення виконані на українсько-русинській.
Отож історія має властивість повторюватись. Адже на сьогодні це актуально з огляду прийняття і дії закону України “Про засади державної мовної політики”.
Суд як місцевий орган державної влади, діючий територіально на Міжгірщині, був утворений з встановленням радянської влади, тобто в 1945 році і найменувався народний суд Волівської округи в с. Волове. Першим приміщенням, де було розміщено суд на той час визначено будівлю, де тепер функціонує стоматологічна поліклініка. Це одна з найдавніших адмінбудівель у смт.Міжгір'я. Судочинство там здійснювалось майже тридцять років. На початку 70-х років минулого століття, у зв'язку з введенням в експлуатацію будинку райвиконкому і райкому партії (на даний час райради і райдержадміністрації) суд з органами прокуратури і юстиції став функціонувати за адресою: смт.Міжгір'я, вул. Шевченка, 99. До речі, в будівлі , яка збудована у 1936 р. у період уряду Чехії.
У відділі державного архіву Міжгірської РДА зберігаються унікальні за змістом і формою судові вироки і рішення, ухвалені в 40-х роках минулого століття. Особливістю цих судових вердиктів є стислість мотивації судових рішень, викладених мовою з місцевим діалектом (русинською). Слід зауважити, що в рішеннях вживаються слова українського походження, які застосовувались у діловій мові 20-х років минулого століття. Цікаво, що такий виклад властивий і сучасному мовленню на одному з українських каналів на ТБ.
Думаю, що читачу “Верховини” буде цікаво ознайомитись з оригіналами судових рішень, які, звичайно, відрізняються суворістю з огляду на періоди їх винесення. Тому є задум започаткувати в райгазеті «Верховина» виклад матеріалів із тодішніх засідань суду під рубрикою “Із архіву суду”. Звичайно, з поваги до рідних і близьких колишніх засуджених, їх прізвища називати не будемо. Адже метою цих публікацій буде заглиблення в історію краю, пізнання проблемності суспільства того часу, ознайомлення з далеким минулим, тривожного і складного періоду наших предків.
Міжгірський районний суд просить читачів надати з сімейних архівів буь-які документи, фото, копії судових рішень періоду 40-50- х р.р. ХХ століття, винесені місцевим судом, а також у дорадянський період. При наявності таких документів слід звернутись у Міжгірський районний суд (смт.Міжгір'я, вул. Шевченка, 99) до голови суду або керівника апарату суду, в т.ч. й за телефонами: 2-11-56, 2-30-71.
голова суду Володимир Кривка