Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Газета “ Верховина ” від 19 жовтня 2013 року
Використання новітніх інформаційних технологій – ефективний шлях підвищення доступності правосуддя
На забезпечення рішення Ради суддів України №8 від 09.02.2007р. «Про виконання Програми інформатизації судів загальної юрисдикції, інших органів та установ судової системи на 2004 – 2006 роки і щодо створення Єдиної судової інформаційної системи» державним підприємством «Інформаційні судові системи» (ІСС) розроблено Єдину судову інформаційну систему, яка призначена для формування інформаційного простору судів загальної юрисдикції, інших установ системи судоустрою України.
В межах створення й удосконалення цієї системи впроваджується проект «Електронний суд». Основним завданнями проекту є забезпечення швидкого і зручного доступу громадян до правосуддя. Пріоритетними завданнями проекту є поетапний перехід до електронного обміну процесуальними документами між судом та учасниками процесу із застосуванням електронного цифрового підпису, до електронного обміну інформацією з базами даних інших державних органів та установ, забезпечення повної комп’ютеризації процесів судового діловодства, формування єдиного електронного архіву судових справ.
Запровадження проекту «Електронний суд» забезпечить безперервність судового процесу з використанням новітніх інформаційних технологій, організацію повного циклу електронного документообігу в судовій системі (від підготовки до підписання та відправлення документів сторонам судового процесу, а також іншим судам та державним органам і установам) та надасть можливість не виходячи з дому або офісу, надсилати до суду підписану електронним цифровим підписом позовну заяву, апеляційну або касаційну скаргу разом з пакетом відповідних документів за допомогою мережі Інтернет, тобто здійснити відкриття провадження за допомогою електронних засобів, здійснювати подальші процесуальні дії в рамках провадження в середовищі електронного документообігу, своєчасно і оперативно отримувати інформацію про рух справи, ознайомлюватись із матеріалами справи, одержувати інформацію про результати провадження в електронному вигляді, судам надсилати сторонам процесу повістки засобами мобільного зв’язку (SMS-повідомлення), покращити інформаційний обмін з іншими державними органами в частині отримання інформації у справах, що знаходяться у провадженні суду, формувати у повному обсязі електронну справу та працювати з нею у суді.
В рамках реалізації проекту у Міжгірському районному суді Закарпатської області, як і всіх інших місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції з 17 червня 2013 року, вже забезпечено технічну можливість надсилання судами процесуальних документів у електронному вигляді на електронну пошту учасника судового процесу. Наразі таке надсилання відбувається паралельно з паперовим.
Отримати таку послугу має можливість кожен учасник судового процесу. Для цього необхідно зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua та подати до суду заявку, яку можна роздрукувати зі своєї поштової скриньки. З моменту подання вказаної заявки та її реєстрації в автоматизованій системі всі процесуальні документи у справі, що долучатимуться до системи, після їх підписання електронним цифровим підписом судді автоматично надсилатимуться на поштову скриньку учасника процесу.
Щодо подання документів до суду в електронному вигляді, то наразі технічна можливість ще не реалізована. Це завдання наступного етапу, здійснення якого заплановано на початок 2014р. Спочатку надсилати процесуальні документи до суду в електронному вигляді необхідно буде з паперовими, оскільки цього вимагає чинне процесуальне законодавство. Проте після внесення відповідних змін до останнього з’явиться можливість подавати документи до суду тільки в електронному вигляді, підписані електронним цифровим підписом. Лише документ з електронним цифровим підписом буде прийнятий та зареєстрований в суді.
Наразі в судах реалізована технічна можливість надсилання СМС – повісток. З 01 жовтня 2013 року у Міжгірському районному суді, як і у всіх інших місцевих та апеляційних загальних судах, запроваджено порядок щодо надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень. Надсилання судами таких повісток здійснюється у справах цивільного та кримінального судочинства відповідно до ст.135 Кримінального процесуального кодексу та ч.6 ст.74 Цивільного процесуального кодексу, якими передбачена можливість інформування учасників процесу за допомогою телефону або іншими засобами зв’язку, що забезпечують фіксацію повідомлення.
Для отримання тексту судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення учаснику судового процесу потрібно подати до суду заявку про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення у відповідній справі.
Судова повістка в електронному вигляді буде надсилатися учаснику судового процесу, який подав відповідну заявку до суду, на його номер мобільного телефону, вказаний в такій заявці.
Крім економії часу, це ще й значна економія коштів. Перевага для учасника процесу також очевидна - це оперативність в отриманні відомостей про час та місце проведення судового засідання.
Інформацію про час і місце проведення судового засідання учасники процесу можуть отримати, скориставшись послугою функціоналу «Список справ, призначених до розгляду», який розміщений на офіційному сайті Міжгірського районного суду у складі офіційного веб-порталу «Судова влада України». Громадянам достатньо задати відповідні параметри та швидко знайти необхідну їм справу та дізнатися про місце, дату та час проведення судового засідання. Важливим є те, що вказана інформація достовірна й актуальна, оскільки автоматично розміщується на сайті суду із системи документообігу.
«Електронний суд» - це не лише забезпечення електронного обміну інформацією між судом та учасниками процесу, а й створення електронних засобів взаємодії між судами та іншими державними органами й установами. Так, наприкінці 2012 року на виконання вимог нового КПК та спільного наказу Генерального прокурора й голови Державної судової адміністрації від 27.09.2012 №91/114 налагоджено електронний обмін між судами та прокуратурою (Єдиним реєстром досудових розслідувань). Інформація щодо осіб у кримінальних провадженнях та електронні копії судових рішень передаються й обробляються в електронному вигляді. Крім того, запроваджено електронний обмін запитами стосовно реєстраційних номерів облікових карток платників податків між судами загальної юрисдикції та Міністерством доходів і зборів.
Підводячи підсумки можна відзначати, що запровадження проекту «Електронний суд» - це суттєва та позитивна новація, завдяки якій знизяться матеріальні затрати на судові справи та можна уникнути непродуктивних витрат часу.
Голова суду Кривка В.П.