Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Черговий рік поспіль, починаючи з 2000 року, 15 грудня щороку вся судова система України святкує День працівників суду. Закономірно, що в цей день є важливим підбиття підсумків проведеної протягом року роботи, оцінка її результатів, підходів до її здійснення, а також визначення проблем і шляхів їх вирішення, впровадження інноваційних підходів.
Міжгірський районний суд Закарпатської області відповідно до визначених ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» принципів інстанційності, територіальності і спеціалізації є загальним судом першої інстанції і забезпечує здійснення правосуддя на території району по справам, визначених законом. Завданням суду є здійснення правосуддя на засадах верховенства права, забезпечуючи кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Здійснення правосуддя в Міжгірському райсуді реалізують три професійні судді та, у визначених законом випадках, дванадцять народних засідателів і дев’ять присяжних в рамках відповідних судових процедур. Списки народних засідателів і присяжних сформовані Міжгірською районною радою та Закарпатською обласною радою.
За 11 місяців поточного року за захистом своїх прав та інтересів до суду звернулось близько півтисячі суб’єктів по справах цивільного та адміністративного судочинства, для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності надійшло матеріалів від компетентних органів щодо п’ятисот осіб, а також близько сотні матеріалів кримінального провадження. За участю народних засідателів у райсуді було розглянуто 1 справу і жодної- за участю присяжних.
Відмітимо, що як не прикро, але в цивільних справах протягом кількох років зберігається тенденція, яка вказує, що найбільшу питому вагу складають справи зі спорів, що виникають з сімейних відносин. В поточному році в Міжгірському райсуді було розглянуто 136 справ по спорах зазначеної категорії, що становить 36% їх загальної кількості і більше половини цих спорів були справи про розірвання шлюбу. Наступними по питомій вазі в загальній кількості справ цивільного судочинства є спори про спадкове право та спори, що виникають з договорів, вони становили відповідно 21 і 9 відсотків. Відповідно до статистичних даних до адміністративної відповідальності особи притягувались найбільше за вчинення насильства в сім’ї, керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння, а також за дрібне хуліганство.
Одним із нових завдань, яке постало перед судами починаючи з 20 листопада 2012року, є забезпечення здійснення правосуддя у кримінальних провадження відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України від 2012 року, а також здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Відповідно до вимог кодексу, в райсуді для ведення судового контролю з числа суддів було обрано слідчого суддю, а також суддю в справах неповнолітніх. З початку року слідчими суддями Міжгірського райсуду було розглянуто 111 клопотань щодо застосування заходів забезпечення кримінального провадження для досягнення дієвості цього провадження. З метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/ або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів; незаконно впливати на учасників кримінального провадження, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином чи вчинити інше кримінальне правопорушення, на підставі ухвал слідчих суддів з початку року до 7 осіб застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, щодо 2 осіб – домашній арешт і особисте зобов’язання до 2 осіб.
Протягом 11 місяців до суду надіслано 89 кримінальних проваджень з обвинувальним актом та 7 про звільнення осіб від кримінальної відповідальності.
Найбільш поширеними злочинами, щодо яких відкрито кримінальні провадження в поточному році були злочини проти життя і здоров’я людей, а також злочини проти власності, їх питома вага становила 63 відсотки загальної кількості кримінальних проваджень, що надійшли до суду.
Особливої уваги заслуговує застосування в судовій системі інформаційних технологій. Останнім часом в судах України активно впроваджується їх застосування, що дозволяє забезпечити прозорість і гласність правосуддя, автоматизувати та зробити більш ефективною роботу судів. Так завдяки функціонуванню автоматизованої системи документообігу суду забезпечується об’єктивний та неупереджений розподіл матеріалів між суддями з додержанням принципів черговості та однакової кількості для кожного судді, визначення присяжних, а також централізоване зберігання текстів судових рішень, надсилання їх до ЄДРСР, надання учасникам процесу інформації про стан розгляду справ, видачу вироків, ухвал, постанов, виконавчих документів на підставі наявних у системі даних, передачу матеріалів до електронного архіву.
Пріоритетними завданнями, які стоять наразі перед судовою системою є поетапний перехід до електронного обміну процесуальними документами між судом та учасниками процесу із застосуванням електронного цифрового підпису, до електронного обміну інформацією з базами даних інших державних органів та установ, забезпечення повної комп’ютеризації процесів судового діловодства.
На реалізацію цих завдань спрямовано запровадження проекту «Електронний суд», що забезпечить безперервність судового процесу з використанням новітніх інформаційних технологій, організацію повного циклу електронного документообігу в судовій системі та надасть можливість не виходячи з дому або офісу, надсилати до суду підписану електронним цифровим підписом позовну заяву, апеляційну або касаційну скаргу разом з пакетом відповідних документів за допомогою мережі Інтернет, тобто здійснити відкриття провадження за допомогою електронних засобів, здійснювати подальші процесуальні дії в рамках провадження в середовищі електронного документообігу, своєчасно і оперативно отримувати інформацію про рух справи, ознайомлюватись із матеріалами справи, одержувати інформацію про результати провадження в електронному вигляді, судам надсилати сторонам процесу повістки засобами мобільного зв’язку (SMS-повідомлення), покращити інформаційний обмін з іншими державними органами в частині отримання інформації у справах, що знаходяться у провадженні суду, формувати у повному обсязі електронну справу та працювати з нею у суді.
В рамках реалізації проекту у Міжгірському районному суді Закарпатської області, як і всіх інших місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції з 17 червня 2013 року, вже забезпечено технічну можливість надсилання судами процесуальних документів у електронному вигляді на електронну пошту учасника судового процесу. Наразі таке надсилання відбувається паралельно з паперовим. Щодо подання документів до суду в електронному вигляді, то технічна можливість ще не реалізована. Це завдання наступного етапу, здійснення якого заплановано на початок 2014р.
З 01 жовтня 2013 року у Міжгірському районному суді, як і у всіх інших місцевих та апеляційних загальних судах, реалізовано можливість надсилання учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.
За два місяці судом надіслано понад 50 SMS-повідомлень учасникам судових процесів, проте не надіслано на електронну адресу жодного рішення так як учасниками не було подано відповідну заявку. Такий стан справ спричинений очевидно тим, що на території району рівень забезпечення комп’ютерною технікою, а послугою Ітернет-зв’язку і поготів, є низьким в порівнянні з іншими регіонами.
Відповідно до спільного наказу ДСА та Міндоходів успішно здійснюється обмін запитами і інформацією щодо облікових карток платників податків в електронному вигляді.
Міжгірським районним судом забезпечується ведення та постійне оновлення офіційної веб-сторінки суду у складі офіційного веб-порталу «Судова влада України», де можна отримати інформацію про час і місце проведення судового розгляду, скориставшись послугою функціоналу «Список справ, призначених до розгляду». Громадянам достатньо задати відповідні параметри та швидко знайти необхідну їм справу та дізнатися про місце, дату та час проведення судового засідання. Важливим є те, що вказана інформація достовірна й актуальна, оскільки автоматично розміщується на сайті суду із системи документообігу.
Організаційне забезпечення роботи суду, з врахуванням вищезазначених завдань здійснює апарат суду, який очолює керівник апарату. Кількісний склад апарату Міжгірського райсуду, відповідно до штатного розпису, становить 19 осіб.
Враховуючи постійно-зростаючі вимоги щодо професійних вмінь, навичок, якості і організації діяльності, незважаючи на низьке матеріальне забезпечення, працівники апарату Міжгірського районного суду з величезною відповідальністю ставляться до виконання своїх обов’язків. Тому найбільше хочеться в День працівників суду привітати працівників апарату, які забезпечують належну організацію роботи суду, суддів та судового процесу, побажати їм збільшення матеріальної винагороди за їх добросовісну і нелегку працю, щоб їх професійні здобутки були належно оцінені державою і забезпечили варте життя родинам.
Володимир КРИВКА,
Голова Міжгірського райсуду