Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Міжгірським районним судом Закарпатської області
підведено підсумки роботи у 2016 році
З метою захисту прав громадян, інтересів суспільства і держави Міжгірським районним судом Закарпатської області у 2016 році було розглянуто 1169 справ і матеріалів, а це більше, ніж 35 справ на 1 місяць у розрахунку на кожного суддю.
Що ж змусило громадян та деяких юридичних осіб стати учасниками судових процесів в минулому році?
Нижче спробуємо дати відповідь на це питання.
Аналіз розглянутих справ в розрізі судочинств, вказує, що судді винесли рішення в 366 справах і матеріалах кримінального судочинства, 443 - цивільного судочинства, 58 - адміністративного судочинства і 302 справи про адміністративні правопорушення.
Проглянемо більш детально їх структуру і виділимо найбільш цікаві, на наш погляд, судові спори.
За загальними показниками кримінального судочинства встановлено, що Міжгірським райсудом в 2016 році розглянуто більше справ і матеріалів, ніж в попередньому році на 7,8%. При цьому, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, слідчими суддями Міжгірського райсуду, під час здійснення досудового розслідування розглянуто 152 клопотання слідчого, прокурора та інших осіб, про застосування заходів забезпечення кримінального провадження із яких 139 - задоволено. Із загальної кількості задоволених клопотань найбільше, а саме: 51 - про тимчасовий доступ до речей і документів, 46 - про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи, серед інших: надано 5 дозволів на затримання з метою приводу; 10 - на арешт майна.
Для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується ухвалами слідчих суддів обрано такі запобіжні заходи, як особисте зобов’язання -3, тримання під вартою - 6 і домашній арешт - 7.
Протягом 2016року Міжгірським райсудом розглянуто 129 кримінальних проваджень за вчинення діянь, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (ККУ) з них по 51 постановлено вирок, у тому числі 7 -з затвердженням угоди про примирення і 7 – з затвердженням угоди про визнання винуватості. Найбільш поширеними злочинами, щодо яких розглядались кримінальні провадження в році що минув, як і в попередніх роках були злочини проти життя і здоров’я особи - 83, злочини проти власності - 22, злочини громадського порядку та моральності - 7.
За вироками суду засуджено 52 особи, що на 9 менше, ніж в попередньому році і звільнено від кримінальної відповідальності 76 осіб. 17 засудженим призначено покарання у вигляді штрафу в загальному розмірі 12920 грн. , 8 - громадські роботи, 1 – арешт, 1 — обмеження волі і 2 - позбавлено волі на певний строк, а 23 — звільнено від покарання та від відбування покарання.
Найбільш суворішим вироком, постановленим в 2016 році, стало призначення покарання у вигляді позбавлення волі строком на 8 років і 6 місяців за нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що спричинило смерть потерпілого, номер рішення в Єдиному Державному реєстрі судових рішень (ЄДРСР) http://reyestr.court.gov.ua/Review/63690425. Наступним за суворістю можна вважати вирок, яким призначено покарання за сукупністю вироків у вигляді 5 років позбавлення волі за замах на вчинення крадіжки, поєднаної з проникненням в приміщення, а також втягнення неповнолітнього у злочинну діяльність, знайти рішення в ЄДРСР можна за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/59917328.
Суспільний інтерес до судових справ у 2016 році був викликаний надходженням на розгляд до Міжгірського райсуду кримінального провадження за обвинуваченням вчителя однієї зі шкіл району в нанесенні легких тілесних ушкоджень учениці. Відповідно до вироку суду вчителя визнано винуватим у вчиненні даного кримінального правопорушення і призначити йому покарання у вигляді штрафу у розмірі 50 (п’ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень, а також додаткову міру покарання у виді позбавлення права займатися педагогічною діяльністю в навчальних закладах системи загальної середньої освіти України строком на один рік, з відповідним рішенням можна ознайомитись за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/63831650.
Прикро, що до кримінальної відповідальності в минулому році притягалось 10 неповнолітніх осіб за вчинення ними таких злочинів, як крадіжка - 5, хуліганство — 1, грабіж – 1 та умисне легке тілесне ушкодження. За результатами судового розгляду 1 неповнолітнього було засуджено до 3 років позбавлення волі, проте звільнено від відбування покарання з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку двох років не вчинить нового злочину і своєю поведінкою доведе виправлення рішення в ЄДРСР http://reyestr.court.gov.ua/Review/59917328 , а іншому — призначено покарання у вигляді штрафу розміром 850грн. рішення в ЄДРСР http://reyestr.court.gov.ua/Review/62598125 .
Зайняття злочинною діяльністю є далеким від того, що може прикрашати жінку, а на таке, відповідно до даних судової статистики, зважились аж 21 особа жіночої статі. Для них характерними є вчинення крадіжок — 8 випадків, а також завдання умисних легких тілесних ушкоджень — 6 .
Внаслідок вчинених злочинів, відповідно до вироків суду, потерпіло 38 осіб, з яких 22 чоловіків та 16 жінок, яким заподіяно 2 двох випадках шкоду життю, а в 20 — здоров’ю, а також завдано матеріальної та моральної шкоди на загальну суму в розмірі 35930грн. Юридичним особам заподіяно матеріальну шкоду на суму 80290грн.
За захистом свої прав у 2016 році до суду звернулись 65 позивачів в порядку адміністративного судочинства та 467 в порядку цивільного судочинства.
Кількість позовних заяв, скарг, заяв, клопотань і справ цивільного судочинства у 2016 році надійшло на 52 одиниць менше, ніж у 2015 році.
Найбільшу питому вагу справ цивільного судочинства, які розглянуті райсудом протягом 2016 року, займають справи, що розглядались в порядку позовного провадження – 86,4 відсотка (396).
У структурі справ позовного провадження, які розглянуті райсудом питома вага спорів, що виникають з сімейних питань продовжує займати домінуюче положення серед інших спорів, що виникають у сфері цивільних відносин. В поточному році судом розглянуто 96 спорів про розірвання шлюбу та 33 про стягнення аліментів, 7 — про позбавлення батьківських прав та 3 про встановлення батьківства.
Наступними в рейтингу за кількістю стали спори про спадкове право — 83, а також щодо позики, кредиту, банківського вкладу - 61.
Із загальної кількості спорів щодо позики, кредиту та банківського вкладу 54 було розв’язано банками з вимогою повернення кредиту. В цілому в даній категорії спорів було пред’явлено до стягнення 3993787 грн., але не завжди суд задовольняв позовні вимоги банків в повному обсязі. Зокрема по справі № 302/126/16-ц було пред’явлено до стягнення 5897грн, а стягнуто 3400; №302/514/16-ц пред’явлено 12240,22грн - стягнуто 8889,67грн; № №302/235/16-ц пред’явлено 83921,37 грн. - стягнуто 21523,87грн; справа №302/809/16-ц пред’явлено 25473,24 грн. стягнуто 23334,04 грн., тобто судом було задоволено в цілому на 70384,25 грн. менше, ніж пред’явлено банком. З вищезазначеними рішеннями також можна ознайомитись в ЄДРСР за номером справи.
Провадження по справі, в якій було пред’явлено до стягнення суму в розмірі 233759,89 грн. була зупинено, у зв’язку з призначенням, відповідно до вимог відповідача, судово-економічної експертизи для встановлення реальної процентної ставки по кредиту, а також визначення сукупної вартості кредиту відповідача перед банком, відповідне рішення можна знайти ЄДРСР за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/60754696.
Найбільшою сумою, яка була пред’явлена до стягнення банком відповідно до кредитного договору був 1 мільйон 317 тисяч гривень, даний позов судом задоволено в повному обсязі, рішення ЄДРСР за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/61603843.
Цікавим є те, що із 308 розглянутих спорів у порядку цивільного судочинства, які завершились ухваленням судового рішення, задоволено було 279 позовів, тобто більш ніж 90%. При цьому 100% задоволення позовів відмічено у спорах про недоговірні зобов’язання, спорах про спадкове право та спорах, що виникають із житлових правовідносин; більше, ніж 98 % - у спорах про розірвання шлюбу та стягнення аліментів, а 65 і менше відсотків задоволення позову - у земельних спорах та спорах про право власності.
Щодо адміністративних спорів, то тут більше половини становлять справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та спорів у сфері публічної житлової політики –24, у тому числі спори загальнообов’язкового державного пенсійного страхування — 23. Із 22 спорів даної категорії, по яким були винесені рішення, у 20 випадках позовні вимоги позивачів були повністю або частково задоволені, а це значить, що суд став на захист пенсіонерів.
З аналізу зазначених вище спорів встановлено, що найчастіше такі виникали між громадянами і Міжгірським об’єднаним Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з приводу неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії державним службовцям (8), про визнання права на пенсію на пільгових умовах(10), про неврахування до стажу роботи періоду роботи на території однієї з колишніх республік колишнього союзу (1), а також щодо відмови у поновленні виплати пенсії, як інваліду третьої групи з загального захворювання (1).
В цілому судом задоволено 36 із 42 позовів, що розгядались в порядку адміністративного судочинства.
Окрім вищезазначених справ, у минулому році на розгляд райсуду надійшли також 308 справи про адміністративні правопорушення, що менше ніж в попередньому році на 34. Повернуто 27 матеріалів, у тому числі для належного оформлення - 20, розглянуто - 275 і нерозглянутими на кінець року залишилось 6 справ.
Особи притягались до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху – 44; керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння – 43; дрібне хуліганство – 62; вчинення насильства в сім’ї або невиконання захисного припису -73; невиконання батьками або особами, що їх замінюють обов'язків щодо виховання дітей – 27, інші види адміністративних правопорушень -26. Примітно, що збільшення відповідальності за керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння з 31 липня цього року, поки що не вплинуло на свідомість окремих водіїв, адже кількість притягнутих до відповідальності в порівнянні з минулим роком зросла на 8. За їзду напідпитку порушникам, відповідно до постанов Міжгірського райсуду, доведеться заплатити більш ніж 260 тис.грн.
В цілому, із 275 осіб, стосовно яких розглянуто справи, щодо 74 осіб прийнято рішення про закриття справи, у тому числі: 43 особи звільнено від адміністративної відповідальності при малозначності вчиненого правопорушення; 24 - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 5 - у зв’язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення. На 197 осіб накладено адміністративні стягнення, а до 4 осіб застосовано заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП.
Аналіз застосованих судом адміністративних стягнень свідчить, що адміністративний штраф застосовано до 121 осіб, що складає 61 відсоток від числа всіх притягнутих до відповідальності ( у 2015 році – 71 відсоток ), попередження – 13 , адміністративний арешт –11, громадські роботи – 50, позбавлення спеціального права – 2. Сума накладеного штрафу у звітному періоді складає 289602 грн., сплаченого добровільно – 193320грн.
Підводячи підсумки, видно, що хоча в 2016 році в порівнянні з 2015 і спостерігається зменшення надходження справ і матеріалів більш, ніж на 7 відсотків, проте робота суду залишається надзвичайно важливою і необхідною, адже вона спрямована на зміцнення законності і правопорядку, попередження злочинів та інших правопорушень, захист прав і свобод громадян та юридичних осіб.
Прес-служба суду