flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Міжгірським районним судом Закарпатської області підведено підсумки роботи у 2015 році

11 березня 2016, 14:55

Міжгірським районним судом Закарпатської області

підведено підсумки роботи у 2015 році

 

Діяльність Міжгірського районного суду, як і завжди,  в  2015 році  була спрямована на забезпечення захисту прав громадян, інтересів суспільства і держави та підвищення ефективності функціонування незалежного і неупередженого суду.

Протягом року до суду надійшло 1306 справ і матеріалів, що майже на 18 відсотків  менше ніж у 2014 році. Найбільше справ і матералів, що надійшли до суду належать до цивільного судочинства (519), справ про адміністративні правопорушення (366) та кримінального судочинства (347), а решта - це справи і матеріалів адміністративного судочинства . Враховуючи, що як і в попередньому році, правосуддя  здійснювали 3 судді, тому і навантаження на 1 суддю райсуду також зменшилось і  становило в розрахунку по 39,67 справ і матеріалів всіх категорій.

За загальними показниками кримінального судочинства встановлено, що в провадженні Міжгірського районного суду в 2015 році з врахуванням залишків попереднього року перебували 351.

З метою досягнення дієвості кримінального провадження, слідчими суддями Міжгірського райсуду, під час здійснення досудового розслідування, розглянуто 151 клопотання слідчого, прокурора та інших осіб, про застосування заходів забезпечення кримінального провадження і 139 з яких задоволено.  Із загальної кількості задоволених клопотань найбільше, а саме: 97 – про  тимчасовий доступ до речей і документів, серед інших: 2 – про здійснення приводу; 19- проведення обшуку житла чи іншого володіння особи; 1-арешт майна.

 З метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов’язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується ухвалами слідчих суддів обрано такі запобіжні заходи, як особисте зобов’язання, тримання під вартою і домашній арешт.

Протягом року Міжгірським райсудом розглянуто 145  кримінальних проваджень за вчинення діянь, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (ККУ) або близько  42 відсотків всіх справ кримінального судочинства.  Найбільш поширеними злочинами,  щодо яких розглядались кримінальні провадження  минулого року були злочини проти життя і здоров’я особи - 87  одиниць, злочини проти власності - 30, злочини громадського порядку та моральності - 8 , по 4 проти громадської безпеки та безпеки руху та експлуатації  транспорту, 3 - у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прескурів та інші злочини проти здоров’я населення і 9 – інші види злочинів.

Із загальної кількості розглянутих кримінальних проваджень 86 (майже 60 відсотків) було порушено в порядку приватного обвинувачення, тобто за заявою потерпілого і, у звязку з примиренням винного з потерпілим, провадження у  73 справах було закрито судом.

За результатами розгляду всіх кримінальних проваджень судом постановлено 54 вироки,  у тому числі  8 - з затвердженням угоди про примирення і 9 – з затвердженням угоди про визнання винуватості, постановлено 88 ухвал про закриття провадження, 1 - про повернення  прокурору для продовження досудового розслідування, по  1 провадженню - із-за неможливості розгляду в Міжгірському райсуді вирішено питання про направлення для визначення підсудності, а також застосовано 1 примусовий захід виховного характеру.

За вироками суду засуджено 61 особу, що на 8 менше, ніж в попередньому році. Ухвалами суду  звільнено від кримінальної відповідальності 89 осіб.  До 18   засуджених осіб судом  у 2015 році застосовано  штраф, до 13 -  громадські роботи, до 4 – арешт і 1 -позбавлено волі на певний строк. Окрім того в 2015 році, як додаткове покарання,  було присуджено позбавлення права обіймати певні посади і звільнено від покарання та  відбування покарання 28 осіб.  У  2015 році в порівнянні з 2014 роком помітно збільшилась у загальній кількості призначених покарань питома вага покарань у вигляді штрафів, громадських робіт, натомість питома засуджених до позбавлення волі зменшилась.

Внаслідок вчинених злочинів, відповідно до вироків суду, потерпіло 44 особи, що на 15 осіб менше, ніж у попередньому році, з яких 23 чоловіки та 21 жінка. Злочинами  завдано шкоду здоров’ю 24 потерпілим, 18 потерпілим завдано матеріальної та моральної шкоди, а 2 особам заподіяно шкоду життю. 

За захистом свої прав у 2015 році до суду звернулись 75 позивачів в порядку адміністративного судочинства та 519 в порядку цивільного судочинства.

Кількість позовних заяв, скарг, заяв, клопотань і справ цивільного судочинства у 2015 році надійшло на 26 одиниць менше, ніж у 2014 році.  

У структурі справ цивільного судочинства, які розглянуті райсудом протягом 2015 року, найбільшу питому вагу займають справи, що розглядались в порядку позовного провадження – 87,2 відсотка (395), окремого провадження - 6,0 відсотка (27), наказного провадження - 6,8 відсотка (31). Зазначені показники відрізняються від аналогічного періоду 2014 року, коли  питома вага справ позовного провадження становили – 80 відсотків (381), окремого провадження – 8,4 відсотка (40), наказного провадження - 11,6 відсотка (31).  Зміна щодо розгляду справ наказного провадження зумовлена тим, що в 2015 році, як і в попередньому, не було заявлено  вимоги про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати,  у 2013 році таких вимог розглянуто 3, а в  2012 році - 96. Стосовно виконання зобов’язань споживачами щодо оплати житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення, ситуація також дещо покращилась і  до суду надійшло тільки  29 вимог  по  стягненню заборгованості за дані види послуг проти 33 у 2014 році.

У структурі справ позовного провадження, які розглянуті райсудом  питома вага спорів, що виникають з сімейних питань продовжує займати домінуюче положення серед інших спорів, що виникають у сфері цивільних відносин. У структурі даної категорії спорів відбулися деякі зміни, зокрема  в поточному році зросла питома вага розлучень. В поточному році судом розглянуто 96 спорів про  розірвання шлюбу та 43 про стягнення аліментів, в минулому році  відповідно 75 і 43. Як позитивний факт можна відмітити також те, що кількість спорів про позбавлення батьківських прав зменшилась у 2015 році на 2 в порівнянні з 2014 роком і становила 4 одиниці.

Окрім справ позовного, наказного та окремого провадження в 2015 році Міжгірським райсудом  в цивільному судочинстві розглянуто 14 клопотань, заяв, подань у порядку виконання судових рішень  та інших рішень, з них 9 – задоволено; 1 скаргу на дії чи бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби; 4 заяви про перегляд заочного рішення; 10 доручень іноземних судів та 5 доручень судів України.

З участю народних засідателів розглянуто 3 справи окремого провадження.

Щодо адміністративних справ, то найбільшу кількість справ, які розглянуті судом,  складають справи зі спорів з приводу забезпечення реалізації громадянами права голосу на виборах і референдумах - 7 (10,6 відсотка), справи із спорів з приводу забезпечення громадського порядку та безпеки – 6 (9,1 відсотка), справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту  громадян та спорів у сфері публічної житлової політики – 37 (56,1 відсотка) і у тому числі спори загальнообов’язкового державного пенсійного страхування - 35, а всі інші спори – 16 (24,2 відсотка).

Окрім справ за позовними заявами та поданнями в 2015 році Міжгірським райсудом  в адміністративному судочинстві розглянуто 2 заяви /клопотання/ подання у порядку виконання судових рішень.

Окрім вищезазначених справ у минулому році на розгляд  райсуду надійшли також  342 справи про адміністративні правопорушення та 24 у порядку виконання постанов про адміністративні правопорушення, що на 27,2 відсотка менше, ніж у 2014 році  (470 справи). Повернуто 9 справ,  розглянуто,  з врахуванням залишку на початок року - 353   і  нерозглянутими  на  кінець року не залишилося жодної  справи.  

Особи притягались до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху – 37; керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння – 35; дрібне хуліганство – 95; вчинення насильства в сім’ї   або невиконання захисного припису -91; невиконання батьками або особами, що їх замінюють обов'язків щодо виховання дітей – 20 і інші види адміністративних правопорушень -123.

Із 333 осіб, стосовно яких розглянуто справи, щодо 76 осіб прийнято рішення про  закриття справи, у тому числі: 39 осіб звільнено від адміністративної відповідальності при малозначності вчиненого правопорушення (ст. 22 КУпАП); 29 - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення; 8 - у зв’язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення (ст. 38 КУпАП). На 248 осіб накладено адміністративні стягнення, а  до 19 осіб  застосовано заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КупАП.

Аналіз застосованих судом адміністративних стягнень свідчить, що адміністративний штраф застосовано до 176 осіб, що складає 71 відсоток від числа всіх притягнутих до відповідальності ( у 2014 році – 77,6 відсотка ), попередження – 12 або 4,8 відсотка ( у 2014 році – 6,1 відсотка), адміністративний арешт – 5 або 2,0 відсотка ( у 2014 році – 4,4 відсотка ), громадські роботи - 47 або 18,9 відсотка (у 2014 році –9,9 відсотка) позбавлення спеціального права – 8 або 3,2 відсотка ( у 2014 році – 2,6 відсотка). Сума накладеного штрафу у звітному періоді складає 94486 грн. ( у 2014 році –145877 грн.), сплаченого добровільно –  80796 грн. (85,5 відсотка )  ( у 2014 році - 110092грн. (75,9 відсотка).

Отже в 2015 році в порівнянні з 2014 року спостерігається зменшення надходження справ і матеріалів на 19,37відсотків, що відповідно зменшило щомісячне  навантаження на 1 суддю, яке становило 39,67 справ і матеріалів всіх категорій.

Суттєве зменшення  надходження справ і матеріалів відмічено у всіх видах судочинства: по адміністративному судочинствуна 33,3 відсотка,  справ і матеріалів адміністративного судочинства на 27,2 відсотка, по кримінальному на 24,1 відсотка, а також по цивільному на 4,8 відсотка.

Позитивним показником  звітного періоду  є сума добровільно сплаченого штрафу як адміністративного стягнення, яка  у відносному показнику збільшилась із 75,9 відсотка до 85,5 відсотка, а також збільшення розміру коштів судового збору фактично сплачених з 189146 грн. у 2014 до 318376 грн. у поточному році. Останнє спричинене тільки збільшенням розмірів ставок судового збору з 1 вересня 2015 року, оскільки кількість позовів, а також винесених постанов про адміністративні правопорушення в поточному році скоротилась.