flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

З Днем юриста!

08 жовтня 2014, 10:41

З Днем юриста!

 

Указом Президента України від 16 вересня 1997 року започатковано  святкування Дня юриста в Україні 8 жовтня щороку.

В цей день варто дослідити хто такий  «юрист» і кому належить  святкувати 8 жовтня?

Слово «юрист» походить від латинського jus – право. Jurisprudentia – це знання про право. За свідченням історії юристів, як відокремлену соціальну групу, за професійною ознакою визнавали давно, коли вже склалася нагальна потреба керувати у відповідності до права діями учасників процесу, складати юридичні документи та давати консультації по вирішенню спорів та інших життєвих ситуацій. Найвідомішими представниками цієї професії в давнину були давньоримські юристи, так звані «понтифіки». І якими ж вони цікаво були? Чим займалися? 

Справа в тому, що престиж і слава сучасних нам юристів непорівнянний з тодішніми представниками цієї професії. Давньоримські юристи були відомі на весь Рим, користувалися глибокою повагою і шаною з боку громадян. З їх славою міг зрівнятися хіба що сам правитель. Давньоримські юристи були дуже начитані, розбиралися у всьому, що стосувалося юриспруденції.

Давньоримські юристи працювали на площах в самому центрі міста, збираючи натовпи людей. Вони кричали на весь голос, відповідали на запитання громадян, влаштовували так звані дискусії двох юристів і т.д. Народ слухав їх із задоволенням, захоплюючись своїми сучасниками. Поряд з цим професійними послугами юристів користувалися і багатії міста, і навіть сам імператор. Давньоримські юристи відрізнялися високою оплатою за свою працю. 

Але за весь період існування професії юриста відбулися певні зміни відносно змісту та соціального призначення даної професії.  В наш час юрист — це професіонал, який має фундаментальні та спеціальні правові знання, глибоко переконаний у винятковому призначенні права і законності для суспільства, кваліфіковано користується юридичним інструментарієм при розв'язанні юридичних проблем в ім'я захисту прав і законних інтересів громадян.

Основні риси юридичної професії:

1. Це гуманна професія, тобто вона спрямована, насамперед, на забезпечення прав і свобод людини, що включає:

а) створення організаційних умов для їх реалізації;

б)охорона прав і свобод від їх порушень;

в) захист прав і свобод у випадку їх порушення;

г) відновлення порушених прав і свобод.

2. Це соціально значима професія, тому що вона зв'язана з державою і правом, важливими соціальними явищами, при цьому часто юристи мають значні владні повноваження.

3. Це високоінтелектуальна професія, тому що юристу треба охоплювати всі сторони життя суспільства, враховуючи при цьому складні, заплутані юридичні проблеми.

4.Це творча професія, оскільки вона зв'язана з вирішенням нестандартних юридичних ситуацій, при цьому творчість завжди обмежена рамками права, що вимагає від юриста ще більше мистецтва для розв'язання юридичних проблем.

5. Це точна професія, тобто вона є діяльністю, яка сприяє на конкретні юридичні факти при точному дотриманні законодавства для отримання конкретного результату.

6. Ця професія має організований характер, тому що завдання юриста - організувати дотримання юридичних заборон, виконання обов'язків, дотримання прав.

7. Ця професія має велику свободу і самостійність, оскільки без них неможливо вирішити ті складні нестандартні ситуації, які виникають в діяльності юриста, але ця свобода може бути лише в межах закону.

8. Це відповідальна робота, тому що вона завжди пов'язана з долею і помилок не повинно бути.

Спеціалізація юриста несе в собі велику відповідальність, тому що юрист - це людина, яка повинна дуже дбайливо ставитись до своїх обов'язків. І для цього треба особливу увагу надати етичній культурі юриста.

Кодекс професійної етики юриста - це система моральних принципів, які лежать в основі діяльності юриста і служать його методологічним орієнтуванням.

Не можна стверджувати про усі моральні принципи юриста, тому що кожна людина є носієм більшої чи меншої кількості моральних принципів. Але можна відокремити від них основні моральні принципи, це і буде зміст кодексу професійної етики юриста:

1. Завжди пам'ятати принципи найвищої влади закона та права. Під цими словами мається на увазі визнання юристом своєї місії служіння праву та закону. Юрист - практик не повинен рівняти право та закон, але він не може говорити що закон без права не буває. Він зобов'язаний пам'ятати про те, що закон у правовій державі є правовим, справедливим, котрий підлягає виконанню. Базуючись законом , він дотримується верховенства закона, кожен юрист повинен вести боротьбу за закон, бути служителем права.

2. Гуманне відношення до людини - це відношення до його життя та здоров'я, гідності та достоїнства як до найвищої соціальної цінності. Диплом у праці юриста недостатня річ для створення професіональної репутації юриста у правничій сфері. Необхідно дбайливе ставлення до людей, з якими він постійно стикається в процесі виконання своїх службових обов'язків. Усі люди, з якими юрист спілкується у своїй роботі, сприймають його не тільки як професіонала у своїй діяльності, а ще й як людину у котрої є свої позитивні та негативні риси. Кожна людина яка з якоїсь причини має справу з прокурором, суддею, слідчим, нотаріусом, адвокатом, чекає від нього не лише його знань у цій сфері, а й повагу до себе, як до людини. Юрист не повинен втрачати рівновагу, виходити з себе під час професійного контакту з особами, скоївшими злочин, а повинен поважати їх права. Від відношення юриста до кожної конкретної людини ми можемо судити про його моральну культуру. Повага до людини та її проблем створюють атмосферу психологічнї довіри, і вже може гарантувати успіх юридичної справи.

3. Тактовність - це початковий принцип високого морального рівня виконання професійних обов'язків. Тактовність означає нездатність на молекулярному рівні до скоєння безчесного, низького вчинку. Вона зазвичай виявляється у способах та прийомах якими юрист користується під час своєї діяльності. Для здійснення своєї мети юрист користується способами та прийомами, які не суперечать нормам моралі та відповідають усім прийнятим правилам поведінки. Нажаль ці всі аспекти неможливо утвердити законодавством.

4. Довіра являється відношенням людини до конкретних дій іншої особи, до нього самого і базоване на впевненості у його правоті, вірності, чесності.

Якщо керівник бачить у підлеглому тільки виконавця своєї волі, а не особистість, між ними не виникає довіра. Грубість та черствість від керівника, потреба зірвати злість на підлеглих, відсутність самоконтролю робить негативну атмосферу у суспільстві. Підлеглий, якого образив керівник, перенесе весь свій негатив на інших підлеглих та клієнтів.

Фундаментом для довіри може стати тільки піклування керівника про своїх підлеглих. Керівник повинен з розумінням ставитись до проблем у сім'ї підлеглого, в міру своїх можливостей відгукнутись на прохання підлеглого, вміти вислухати та дати пораду, закріпити впевненість підлеглого у його професійній природності, об'єктивно оцінити його як спеціаліста. Виконувати борг керівника - захищати своїх підлеглих від погроз, насилля, образи, жертвами яких вони становляться при виконання службових обов'язків, а також піклуватися про здорову морально-психічну атмосферу у колективі.

Довіра між колегами також грає немалу роль, бо на перший погляд здається що труд юриста це персональна заслуга. А якщо поміркувати над цим, то явним стане те, що гарний результат - це робота усього колективу. Для довіри важливо бути вдячним за допомогу, проявляти вимогу до себе та до колег, вміти визнавати помилки, допомагати іншим.

5. Співчуття - розуміння почуттів та думок інших людей. Співчуття проявляється в усвідомленні моральної підтримки, прагненні допомогти людині.

Довіра та співчуття у відношеннях з клієнтами грають важливу роль, тому що завдяки їм наладжується морально-психологічний контакт. Клієнт буде співпрацювати з юристом, якщо побачить його співчуття до справи та реальне бажання встановити справедливість по цій справи.

6. Чесність- ця риса з самого початку має на увазі принциповість, вірність своїм обов'язкам, дотримання прав інших людей. Юрист повинен обіцяти клієнту тільки те, що він реально може йому забезпечити: захист клієнта та його родини, чи доведення діла до кінця. Чесність це запорука моральних відношень в юридичній практиці, вона необхідна для встановлення істини як зі сторони потерпілого так і зі сторони юриста.

7. Правдивість юриста представляє собою моральну якість, яка характеризує юриста як особистість, яка взяла для себе правило говорити людям правду, не приховувати від них реального стану справ. Правдивість це загальнолюдська вимога, але окремі види юридичної діяльності в силу їх специфіки потребують у деяких обмеженнях - виправданих і допустимих.

8. Добросовісність означає не тільки діяти компетентно чи володіти знаннями, вміннями, але й з найбільшою віддачею особистих сил і здібностей, прикладання усіх зусиль для здійснення свого професійного боргу в найкоротший термін та з максимальною увагою до інтересів справи.

9. Самовідданість висловлюється у діях, котрі по своєму характеру являють акт самопожертви - добровільного принесення в жертву своїх інтересів, досягнення поставлених цілей в ім'я справедливості.

Підсумовуючи вищенаведене, можна сміливо стверджувати, що юрист — це не людина з кодексом, а людина із совістю.

Юрист - це неухильне дотримання закону, це суть і зміст життя, це творчість і наснага.

Отже День юриста – це свято, яке об‘єднує усіх юристів України, незалежно від місця їх роботи, навчання чи займаної посади, починаючи навіть з маленьких правників, які тільки-но почали вивчати правознавство, закінчуючи досвідченими фахівцями, юристами-науковцями, юристів, які працюють в органах юстиції, адвокатури, прокуратури, суду, міліції, викладають юридичні дисципліни в різних навчальних закладах тощо.

Користуючись нагодою, щиро вітаємо усіх юристів Міжгірського району, і в першу чергу працівників Міжгірського районного суду Закарпатської області, з Днем юриста. Бажаємо своєю діяльністю досягнути слави і престижу не меншої ніж у давніх представників цієї професії. Бути вірним принципу верховенства права, коли послідовно впроваджується один з головних конституційних приписів, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними і визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Найважливішими завданнями, які стоять перед Вами на сьогодні є формування правової культури в суспільстві, що сприятиме зміцненню соціально – політичної стабільності як основи для економічного зростання і піднесення рівня життя наших громадян, повернення довіри українського суспільства до правоохоронних органів і правосуддя, викорінення корупції, підтримка і реалізація законодавчих ініціатив, які допоможуть відновити і зміцнити мир у нашій країні, надійніше захистити її суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість кордонів. Миру Вам!

 

Адміністрація суду.