flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суд зобов’язав директора ліцею, начальника поліції та керівника громади вжити заходів щодо запобігання булінгу після розгляду шкільного інциденту

17 травня 2024, 13:50

14 травня 2024 року суд розглянув справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173, частиною 3 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дрібне хуліганство, невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей )  і   притягнув до відповідальності:

 

  • неповнолітнього учня Пилипецького ліцею Р., за вчинення дрібного хуліганства – оголосивши сувору догану;

 

  • 35-річну жительку села Пилипець Б., маму неповнолітнього учня Пилипецького ліцею, за неналежне виконання батьківських обов’язків -  оштрафуваши  на  850 гривень ;

 

  • 54-річну жительку села Пилипець Г., маму неповнолітнього учня Пилипецького ліцею, за  неналежне виконання батьківських обов’язків -    оштрафуваши  на  850 гривень.

 

Відповідно до матеріалів справи,  01.05.2024 учень 11 класу  Р. в приміщенні Пилипецького ліцею під час перерви  в  навчальному кабінеті використав спеціальний засіб «Терен 4М»  проти  неповнолітніх нападників, що  зайшли з іншого класу. Після цього Р. зателефонував на 102 і повідомив що застосував спеціальний засіб проти хлопців, які вчинюють булінг щодо нього.  

 

Як було встановлено судом,  до цієї події  потерпілі (учні 10 класу Г. та Д.) намагались побити Р. на шкільному подвір’ї, а потім у приміщенні школи спробували відібрати головний убір, застосовуючи булінг (приставання, кепкування, зневагу) та фізичну силу.  

 

На переконання суду причиною вчинення зазначених правопорушень є неналежний рівень виховання дітей з боку батьків, а також неналежний рівень виховної, профілактичної роботи у зазначеному закладі освіти та створення відповідних умов.

 

Зокрема, у справах установлено, що очевидців (учнів, вчителів, інших осіб) зазначених обставин, окрім самих неповнолітніх не було, не зважаючи на те, що подія відбувалась у навчальний період дня в приміщенні школи та на шкільному подвір’ї.

 

Директор ліцею повідомила, що ні черговий педагогічний працівник, ні працівник технічного персоналу не бачили події. Також пояснила, що причиною вчинення правопорушення є те, що Р.  спеціальний засіб придбав через мережу Інтернет та отримав поштовим відправленням безперешкодно і носив для самозахисту в шкільній сумці.

 

Це ж підтвердив і сам Р. та його законний представник - дідусь. Неповнолітній Р. виховується і доглядається, по суті, дідусем (батька немає, а мати є військовослужбовцем-медиком і виконує обов’язок по захисту Батьківщини в ЗСУ).

Директор школи також пояснила, що учні Г.. і Д. порушили статут школи, бо не виконали припису не заходити в приміщення інших класів, окрім власного.

 

Неповнолітній Г.  виховується в багатодітній сім’ї (шестеро дітей і проживає батьком і мамою). Неповнолітній Д.  – у сім’ у складі трьох дітей з батьком і мамою.

 

Судом установлено, що службове розслідування керівником навчального закладу проведено формально (відібрано тільки письмові пояснення в чергових вчителя та технічного працівника). Натомість не було надано суду висновку щодо участі класних керівників зазначених учнів, педагога-психолога в розслідуванні події, вжиття відповідних заходів з участю батьків.

 

Встановлене вимагає посилення профілактичних заходів у навчальному закладі з метою недопущення подібного в майбутньому.

 

Необхідними є проведення спеціальних тематичних навчань, роз’яснення відповідальності  для вчителів, батьків, учнів з боку керівництва територіальної громади, навчального закладу,  із залученням спеціалістів з питань права, органу ювенального підрозділу поліції.  

 

Окремого розгляду потребує вирішення питання встановлення відеонагляду в шкільному приміщенні та на подвір’ї школи з відеофіксації правопорушень, забезпечення безпеки учнів, вчителів та відвідувачів навчального закладу.

 

Звернувшись до статті 282 КУпАП, якою передбачено, що орган (посадова особа), яка розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносять у відповідний державний орган чи  орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та  умов,  суд надіслав такі пропозиції  директору Пилипецького ліцею, начальнику ВП № 2            Хустського РУП поліції та голові Пилипецької сільської ради, зобов’язавши їх прозвітувати про виконання заходів у місячний  термін

 

 

Повний текст рішень розміщений у Єдиному державному реєстрі судових рішень за №№302/626/24, 302/627/24, 302/628/24. Постанови суду не набрали законної сили.

 

 

Пресслужба суду